fbpx

Göz Kapağı Estetiği (Blepharoplasti)

 

Göz kapaklarında doğuştan olan veya yaşa bağlı olarak meydana gelen sarkmaların ve fazla dokuların cerrahi olarak uzaklaştırılmasına ‘Blepharoplasti’ denir. Alt kapağa uygulanan işlem alt blepharoplasti, üst kapağa uygulanan işlem de üst blepharoplasti olarak adlandırılır. Göz kapaklarındaki torbalanma ve sarkmalar kişiye yorgun bir ifade verir; bu dokuların uzaklaştırılmasıyla yüzde daha canlı, sağlıklı bir ifade elde edilmesi, çizgi ve siyahlaşmaların azaltılması mümkündür.

Üst gözkapağı cerrahisi genellikle lokal anestezi ile yapılır. Uygulanan kesiler anatomik hat ve kıvrımlar izlenerek gözün dış kenarındaki kırışıklıklara doğru uzatılır. Fazla cilt katlantısı, kas ve yağ dokuları uzaklaştırılır. Eşlik eden göz kapağı düşüklüğü (pitozis) yada göz yaşı bezi sarkması varsa aynı operasyonda bunlar da onarılabilir.

Alt gözkapağı cerrahisi genellikle genel anestezi altında yapılır. Kesi kirpik hattının hemen altına uygulanır. Fazla cilt katlantısı ve varsa yağ dokusu uzaklaştırılarak cilt gizli dikişle kapatılır.

Ameliyatın kapsamına göre işlem 1-2 saat veya daha uzun sürebilir.

Ameliyat sonrası takipte gözlere nemli gazlı bez pansumanı ve soğuk kompres uygulanacaktır.

Kesileri kapatmak için kullanılan dikişlerin sayısı ve tipi cilt yapısına göre değişim gösterebilir. Kendi eriyen dikişler 3 hafta içinde yokolurken, emilmeyen dikişler 7 gün sonra alınır. Cerrahi uygulanan alanda 3-7 gün süre ile şişlik, morarma olabilir.  6-8 aylık süreçte yara izi büyük oranda kaybolur.

Şimdi Ara