fbpx

Kepçe Kulak Operasyonu

Kulağımız

İşitme organımız olan kulak aynı zamanda dış görünüşümüzü etkileyen diğer bir önemli organımızdır. Kulağımız dış kulak, orta kulak, iç kulak olmak üzere 3 bölümden oluşur. Burundan farklı olarak kulağımız gelişim yapısını erken yaşlarda tamamlayabildiği için kulak ameliyatları erken yaşlarda yapılabilmektedir. Özellikle okul öncesi ortalama 5 yaş ideal yaştır.

Kulak ameliyatını gerektirecek şekil bozuklukları dış kulağımızda yer alan kulak kepçesinde çıkan düzensizliklerden kaynaklanmaktadır. Kulak kepçesindeki düzensizliklere bakıldığında ise genellikle kıkırdak yapısındaki değişiklikler sonucunda oluştuğu görülmüştür.

Kepçe Kulak Ameliyatları

Kepçe kulak ameliyatları lokal anestezi altında yapılabildiği gibi genel anestezi tekniği ile de yapılabilir. Ameliyatlar genellikle 1-2 saat arasında değişebilir. İstenilen şekil değişikliği 2 kulakta gölerebildiği gibi tek kulakta da görülebilir. Ameliyat sonrasında dışarıdan ameliyat izleri belli olmaz. Kepçe kulak ameliyatlarında ameliyat işlemleri kulağın arka tarafından yapılmaktadır. Ameliyat sırasında kulağın olması gereken kıvrımları sağlanır ve kulağın kafa tasına yakınlığı sağlanır. Bu yakınlık kalıcı dikişler ile mümkün kılınır.

Ameliyat sonrasında ise hastalarımızdan ilk istediğimiz şey yaklaşık bir hafta kadar tenisçi bandını kullanılmalarıdır. Böylelikle daha az ağrı duymayı sağlar, kanama- dikiş zorlamaları gibi etkileri en aza indirmiş oluruz. Ameliyat sonrasında bandaj uygulaması ile 1-2 gün içinde rutin hayatımıza devam edebiliriz. Bu ameliyatların işitme ile ilgilisi yoktur.

Şimdi Ara