fbpx

Baş Boyun Tümörleri

Baş Boyun tümörleri denildiğinde, ağız içinden başlayıp yemek borusu üst bölge dahil ve yumuşak dokuyu da kapsayan tümöral lezyonlar akla gelir. Mukozayı ilk saran hücre grubu sguamöz hücreler ve sıklıkla görünen kanser türü sguamöz cell ca’dır.

Tükürük bezi kanserleri ayrı sınıflandırılır. Yine tümörün yerleştiği bölge ve boşluğa göre bir sınıflandırmaya gidilir. Ağız boşluğu, sinüs ve burun boşluğu, dil, dil kökü, gırtlak, yemek borusu üst kısmı.

Baş Boyun kanserleri büyük oranda tütün kullanımı ve alkol kullanımı ile artış göstermektedir. Ayrıca özellikle çocukluk çağında radyasyona maruz kalınması baş boyun kanser insidansını arttırır. Bunu özellikle tiroid kanserleri için daha rahat söyleyebiliriz.

Tedavi planında ise tümörün evrelemesi çok önemlidir. Evrelemede tümörün büyüklüğü, hücresel özellikleri, yayılımı, karakteri, uzak bölge metastazları gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur ve tedavi planı buna göre yapılır. Cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve bazen kombine tedaviler gibi. Tek başına cerrahi tedavinin yeterli olabildiği gibi radyoterapi ve veya kemoterapi veya hepsi.

Uzmanlık Bilgileri

  • Etiketler:Baş Boyun, Baş Boyun Tümör, KBB, Kulak Burun Boğaz, Tümör